باغچه شیشه ای من

سلام دوستان

همون طور که توی پستهای قبلی قول داده بودم طریقه درست کردن باغچه شیشه ای یا تراریوم رو که هفته گذشته واسه خودم توی خونه درستش کردم رو واستون توی وبلاگ میگذارم نکنه حال و هوای اینجا هم عوض بشه!

 

 

تراریوم (باغچه شیشه ای) چیست؟

واژه تراریوم در واقع نگهداری و تکثیر گلها در حبابهای شیشه ای است که البته گاهی جای خود را به حبابهای پلاستیکی هم می دهد. تراریوم بسته به ابعاد به ما اجازه می دهد انواع و اقسام گلها و گیاهان را در اندازه های کوچک و بزرگ کنار هم در یک مکان قرار دهیم.

این حبابها با توجه به ویژگیهای یک گلخانه که فضای مرطوب و دنجی را برای گیاه فراهم می کند سیستم گلخانه ای طول موجهای بلند نور را که در واقع مسوولیت تولید گرما را به عهده دارند جذب می کند اما از خود عبور نمی دهد به همین دلیل فضای داخل آن بسیار دنج و گیاه پسند خواهد شد.

 

تاریخچه:

 سال 1982 اولین تراریوم ساخته شد. آن هم بر اثر تحقیقات جانبی یک دانشمند گیاه شناسی و عضو انجمن سلطنتی انگلیس دکتر ناتانیل وارد برای اینکه دگردیسی عده ای از پروانه ها را از نزدیک ببیند یک فضای زیستی در داخل محفظه شیشه ای ایجاد کرد و در آن گیاهان کوچکی پرورش داد به این ترتیب برای اولین بار از گیاهانی که ریشه در خاک دارند در یک محفظه شیشه ای استفاده شد.

 

مزایای تراریوم:

در هر مکانی که زندگی می کنید و در هر آب و هوایی می توانید این گلخانه کوچک را بسازید. شرایط داخل ظرف شیشه ای برای گیاهان ایده آل است بنابراین آب و هوای منطقه شما در رشد گیاهان داخل محفظه تاثیری نخواهد داشت اما یک امتیاز آن نسبت به دسته گلهای معمولی وجود همین ظرف پلاستیکی با خاصیت گلخانه ای کوچک است . گلخانه کوچک ساختگی عاری از هر نوع گرد و خاک است و نگرانی از بابت باد شدید یا گرما وجود ندارد. نور مستقیم خورشید هم نیاز نیست و در تاریکترین نقطه آپارتمان بخوبی رشد می کند و در هر فصلی می تواند محفوظ باشد. امکان ورود حشرات به آن وجود ندارد.

تراریوم طرحهای مختلف و متنوعی دارد و یکی از عوامل نادر و تمیز برای محیط زیست می باشد. تغییرات هوا در آن تاثیری ندارد و حتی بخاری روشن در زمستان صدمه ای به آن نمی زند. گاهی گیاهان پژمرده گلخانه ها را در تراریوم منتقل می کنند تا سلامت خود را باز بدست آورند چون در آنجا از رطوبت و تغذیه مناسب بهره مند می شوند.

 

 

مواد و وسایل لازم:

ماسه بادی- ماسه شوسته- زغال- مکمل شیمیایی خاک کاکتوس-تنگ شیشه ای-چند گلدان کاکتوس –بیلچه- دستکش- آبپاش و ...

 

 

 

طرز تهیه:

با توجه به بسته بودن محیط باغچه شیشه ای شما مهمترین بخش ساخت یک باغچه شیشه ای، فراهم کردن خاک خوب با یک سیستم زهکشی مناسب است برای اینکار لازم است ابتدایی ترین لایه خاک باغچه (کف تنگ) را با چند سانتیمتر شن نسبتا درشت پر کنیم مزیت این کار این است که آب اضافی ناشی از آبیاری باغچه میتواند به راحتی در این جدار شنی جمع شده و مانع از پوسیدگی گیاهان شما شود. 

در مرحله بعدی بهتر است یک لایه ذغال روی سطح شنی باغچه خود بریزید این کار با توجه به اینکه ذغال میکروبها و ذرات مضر خاک را جذب خود میکند برای سلامتی و بهداشت باغچه شما فوق العاده مفید و موثر است.

مرحله بعدی تهیه و ترکیب خاک مناسب برای تراریوم شماست  با توجه با اینکه قصد کاشتن کاکتوس در باغچه خود داریم از خاک سبک مخصوص کاکتوسها که مخلوطی از ماسه شوسته (3نسبت) ماسه بادی (1نسبت) مکمل شیمیایی مخصوص کاکتوس (یکصدم نسبت) زغال خرد شده (یک دوم نسبت) تشکیل شده استفاده میکنیم.

 

                                     

 

بعد از تهیه خاک و مخلوط کردن آن نصف خاک مورد نیاز را به سطح تنگ خود اضافه میکنیم و بقیه را برای مرحله بعد از انتقال بوته های کاکتوس به تنگ نگه میداریم.

حال نوبت انتخاب کاکتوسها و انتقال آن به باغچه شیشه ای خود میباشد، برای اینکار طبق سلیقه خود میتوانید از انواع بوته های کاکتوس موجود در بازار استفاده نمیایید، توصیه میشود کاکتوسهای خود را از گونه های مختلف و البته سازگار با یکدیگر و در اندازه های مختلف انتخاب کنید چراکه لازمه  یک باغچه زیبا داشتن یک کمپوزسیون زیبا و مناسب از گیاهان هم خانواده است، برای مثال میتوانید از یک کاکتوس پیوندی بزرگ برای مرکز باغچه و چندین کاکتوس بشکه ای در کناره ها استفاده نمایید.

برای انتقال کاکتوسها از گلدان اصلی به باغچه شیشه ای خود، ذکر چند نکته ضروری است:

 

۱.برای اینکار حتما از دستکش استفاده کنید در غیر این صورت شیرینی داشتن یک تراریوم زیبا با درد و زحمت خارج کردن خارهای کاکتوس از دستان شما جایگزین خواهد شد!

 

۲.لازم است جهت جدا شدن آسان کاکتوسها از گلدان خاک آن کمی مرطوب باشد.

 

۳.برای خارج کردن کاکتوسها از گلدان، گلدانهای پلاستیکی را با دست، کمی در جهتهای مختلف فشار دهید تا خاک تا ریشه از جداره گلدان جدا شود سپس با قرار دادن دو انگشت دور ساقه کاکتوس و کج کردن آن، با دست دیگر، گلدان را از انتها خارج نمایید (باید اعتراف کنم که این قسمت سخت ترین بخش کاره)

 

              

 

۴.سعی کنید ریشه ها حداقل زمان ممکن با هوا مجاورت داشته باشند.

 

                                      

بعد از قرار دادن همه بوته ها در خاک نوبت به ریختن نصفه ی دیگر خاک ترکیب شده به گلدان میرسد برای اینکار میتوانید طبق عکس از یک روزنامه و یا یک لوله پولیکا با سایز متناسب با تنگ خود جهت ریختن خاک به سطوح خالی استفاده نمایید.

                                      

حال نوبت به صاف کردن سطح خاک میرسد، برای تنگهای دهانه گشاد و بزرگتر این کار با دست ممکن است ولی در ظروف کوچکتر نیاز به وسیله ای برای اینکار احساس میشود، این وسیله میتواند قرقره  یا چوب پنبه ای متصل به یک میله چوب یا حتی مداد باشد.

 

پس از صاف کردن و تراز نمودن سطح خاک نوبت به گردگیری اولیه از داخل تراریوم میرسد، اینکار را بهتر است توسط یک پارچه نیمه مرطوب کوچک انجام دهید. بعد از تمیزکاری مقدماتی نوبت به مرحله آبیاری است ، آبیاری اولیه بایستی به اندازه ای باشد که کلیه خاک گلدان مرطوب شود البته توصیه میشود که اگر ریشه بوته ها را در حین جابجایی بیش از حد آزار داده اید، آبیاری اولیه را به 24 ساعت بعد موکول نمایید. بعد از آبیاری میتوانید با چند برگ دستمال کاغذی، جداره داخلی و خارجی تنگ را تمیز کنید و در صورت تمایل و برای هر چه طبیعی تر شدن اکوسیستم کاکتوسها از چند سنگ به عنوان صخره های صحرای مجازی خود  استفاده نمایید.

                                           

 

آبیاری تراریوم:

اساسا کاکتوسها در فصل رشد نیازمند آبیاری منظمی میباشند؛ ولی با توجه به شرایط و دمای محیط، فواصل آن متغیر است به طور مثال برای یک آپارتمان با دمای 20 درجه و رطوبت متعادل با فرض قرار دادن باغچه در مجاورت نور پنجره، در فصل گرما، آبیاری 5 روز یک بار، مناسب به نظر میرسد؛ در فصل سرما این فواصل میتواند تا 12-15 روز نیز افزایش یابد.

توصیه میشود نیم ساعت بعد از آبیاری درب تنگ را با سرپوشی مثل یک بشقاب مسدود نمایید تا رطوبت مورد نیاز باغچه شما تامین شود لازم به ذکر است بسته بودن بیش از حد تراریوم موجب خفگی و پوسیدگی گیاهان شما میشود. برای کاکتوسها آب افشانی روزانه چندان مورد نیاز نمیباشد چرا که اساسا کاکتوسها موجوداتی خشکی دوست میباشند.

 

نکات ضروری:

بهترین زمان برای ساخت یک تراریوم فصل بهار و مشخصا اردیبهشت ماه میباشد چرا که کاکتوسها و کلا گیاهان آپارتمانی در فصل رشد به سر میبرند و با توجه به قوه زیادشان در این فصل تحمل سازگاری با محیطهای جدید را دارا میباشند.

 

 *بقیه نکات ضروری بعدا اضافه خواهد شد.

 

عکسهای پایان کار:

 

 

 

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :


سراشیبی عمر

 

تا به امروز، بیست و دومِ دومین ماه سال،برام معنی تولد داشت با همه اون خوشی ها و شادیهای کودکانه؛ روز چشم داشتن به آینده و حسرت خوردن برای روزهایی که برای آمدنشون بی صبری میکردم ، امروز اما در بیست و دومین سال زیستن، حسرت روزهایی رو میخورم که پشت سر گذاشتم ...تازه الان دارم رسیدن به آخر سر بالایی عمر رو با تمام وجودم حس میکنم... انتهای سر بالایی ای که معنایی جز رسیدن به قله ندارد... تا دیروز که در سربالایی عمر بودم برای بالا رفتن از سر بالایی عمر دنده های کمکی  را کی یکی عوض می کردم و امروز در سراشیبی زندگی، ترمز دستی در دست و پای خاک کشان خواهم زیست...

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :


منظره ای از یک رویای افیونی

 

چند روزیه که فکرش از سرم بیرون نمیره یعنی فکرش که نه نقشش فراموشم نمیشه دفعه اولی که کشفش کردم حدود نیم ساعت همینجوری بهش خیره شدم، دلم نمیخواست چشم ازش بردارم یعنی فکر میکردم اگه نگاهمو ازش بردارم قراره ناپدید بشه اصلا اولش فکر میکرد چشمام تار شده یا شیشه عینکم زیادی کثیفه فکر میکردم یه خوابه یه تصویر وسط هوا و زمین که بر حسب تصادف جلوی چشم من قرار گرفته..

بالاخره دل رو به دریا زدم و  ازش چشم برداشتم، آخه دیدم تا ابد که نمیشه اونجا نشست و بهش خیره شد. واسه یه لحظه چشمامو بستم. بعد عینکم رو برداشتم و چشمامو مالیدم شیشه عینکم رو هم با گوشه پیرهنم تمیز کردم، بعد با هزار بیم و امید یه بار دیگه به همون نقطه ای که برای بار اول دیده بودمش نگاه کردم لحظه اول ندیدمش ولی به دلم ترس راه ندادم یکم چشمامو تنگ و گشاد کردم یه چند باری پلک زدم و سرم رو یک مقدار عقب و جلو کردم تا بالاخره به همون وضوح بار اول دیدمش... با همون شکوه و عظمت به همون زیبایی....

اما این دفعه اون شوق و ذوقی که موقع کشفش داشتم زیاد پر رنگ نبود، آخه سریع یاد ”بوف کور“ مرحوم هدایت افتادم همونجا که برای آوردن "شراب کهنه توی طاقچه" برای پذیرایی ازعموش که سر زده به خونش اومده سر طاقچه میره و چشمش به اون "سوراخ هواخور رف" و اون منظره کذا میافته... آره دقیقا همون حس... که البته برای بیانش باید به همون کلمات هدایت بسنده کرد…"منظره ای از یک رویای افیونی"…

 

خلاصه الان چند روزیه که هر دفعه میرم "اون تو" این تصویر جلوی چشممه . همین روزاست که برم سر وقتش و تک تک خطوطش رو با ماژیک پر رنگ کنم فقط حیف که این "کاشی" خوش نقش و خال توی دستشویی خونمون به کار رفته هر چند اگه هر جای دیگه ای بود فرصت این همه خیره شدن بهش و حتی کشف کردن این تصویر ناب افیونی ورای پیچ و تاب خطوطش رو نداشتم…

 

پی نوشت۱: این روزها دارم  یه باغچه شیشه ای پر از کاکتوسهای خوشگل  درست میکنم همین امروز فرداست که عملیات کشت و بهره برداری به پایان برسه اگه چیز قشنگی از آب در اومد دستور ساختش به اضافه عکسهای مراحل ساخت و تکمیلش رو واستون تو وبلاگ میذارم چند تا پروژه کشاورزی دیگه هم هست که اخبارش متعاقبا خدمت دوستان ارائه خواهد شد.(:دی)

 

پی نوشت۲: یه نقد طولانی و مفصل از نامه رییس جمهور محترم خطاب به رییس جمهور امریکا در دست تحریر داشتم چون وسطهای کار دیدم داره زیادی انتقاداتم بالا میگیره و جرات گذاشتنش تو وبلاگ رو ندارم و به جز اینجا مطلبم مشتری دیگری برای ارائه نخواهد داشت همونجا منصرف شدم ولی الحق و والانصاف... بی خیال بابا ما که حرف نزدیم این چند کلمه رو هم رو نمیگیم...

 

پی نوشت۳: برای سلامتی ماهی قرمز توی تنگ دوست عزیزمون دعا میکنیم (البته اگر خدای نکرده تا الان ..)

 

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :


To all the Teachers of my life

 

Teaching is a special gift,

as you so often show

 

There's a talent and an art

In helping others learn and grow…

 

And so it seems appropriate

While this special day is there,

 

To tell you're appreciated

Everyday throughout the year

 

 

Happy teacher's day

 

پی نوشت ۱: اگه خاطتون باشه توی پست یکشنبه، 20 فروردین، 1385 نوید یک تحول در صنعت بلاگینگ رو داده بودم. الان اون انقلاب اتفاق افتاده ولی نه توسط من، اگه طرحم رو به غیر از خودم با یه نفر دیگه بازگو کرده بودم حتم میدادم که این همون طرح منه که دزدیده شده ولی خوب الان مطمئنم که ارائش از طرف یه شخص دیگه یک تراوش ذهنی همزمان یا به عبارتی دیگه یک بدشانسی صرف بوده هر چند اسمش رو نمیشه بد شانسی گذاشت چون توی مملکت ما تا حالا از بابت طرح و اختراع پولی به کسی نماسیده! ولی خوب بهم حق بدین که شدیدا به خاطر این قضیه عصبانی و سرخورده باشم! البته هنوزم چندین مورد دیگه هست که میتونه جهت تکمیل به این طرح اضافه بشه ولی من دیگه انگیزه ای واسه طرحش ندارم! راستی اینقدر طرح طرح کردم نگفتم این طرح چیه خوب حوصله توضیح دادنشو ندارم خودتون زحمت بکشید و اینجا بخونیدش.

پی نوشت ۲: دیشب یکی خواب دیده من تصادف کردم بعد به طرز فجیعی متلاشی و خورد و خمیر و تکه پاره و ترکیباتی از این قبیل شده ام شدیدا تقاضای کمک میکردم ولی کسی.... بیچاره من.. توی خوابم هیشکی پیدا نمیشه کمکم کنه.

خوشبختانه خودم واسه خودم یه خواب دیدم که به گفته دوستان تعبیرش شدیدا مثبته... خواب دیدم یه مار بزرگ زرد رنگ اومده خونمون و همه رو از ترس فراری داده بعد من با وجوده وحشتی که از مار داشتم مار رو شکار میکنم بعد از شکار مار کاشف به عمل میاد که خانم ماره حامله ست بعد من برای وضع حمل مارو میبرم پیش دکتر و.....

میگن تو خواب مار نشانه ثروته وضع حملم علامت حل یه مشکل.. خدا کنه اینطوری باشه... آدما وقتی از ارضای امیال و بر آورده شدن آرزوهاشون از مجاری منطقی و نظامهای علت و معلولی حاکم بر این جهان  نا امید میشن به تعبیر خواب و رمل و جادو و خرافه و هر چیز دیگه ای متوصل میشن.. منم...

 

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :


مطابق با پیش بینی ها...

 

Hey You All See Me Fall...

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :


فوتبال با طعم عود و دود و اتم

حذف شد!

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
تگ ها :