...هيچ ربطی نداره!

چند روزه که بازار SMS های حامل پیامهای تبریک سال نو میلادی و کریسمس و تولد حضرت عیسی و.. داغ داغه از پیامهای با مفهوم وپر بار اوریجنال گرفته تا هجویات و هزلیاتی با موضوع کریسمس...

برای نمونه دیروز نصفه های شب بود که یه SMS با این مضمون به دستم رسید.." آغاز سال 2006 میلادی و تولد حضرت مسیح ...و کریسمس به شما و خانواده محترم هیچ ربطی نداره!!!" خداییشم به من و شما هیچ ربطی نداره آخه کریسمس نه از نظر فرهنگی و نه از بعد مذهبی قرابتی با فرهنگ و دین ما نداره...  نه اینکه بگم با فرهنگ ما مغایرتی داره ها! نه! منظورم اینه که هر چه که هست کریسمس مال ماها نیست!

 

خوب به ما ربط نداره پس به کی ربط داره.....آهان.. فهمیدم!!!

 

.... بلافاصله به یاد دوستای خارجیم افتادم که رابطم با اونها بیشتر یه رابطه کاریه ولی خوب با بعضیاشون نیمچه رابطه دوستانه ای هم دارم. واسه پیدا کردن یه کارت تبریک شیک چند ده تا سایت تو اینترنت رو زیر و رو کردم . متاسفانه یا کارتهاشون در پیت و بی ریختن یا اگر هم چیز به درد بخوری باشه مجانی نیستش اینه که  تصمیم گرفتم خودم  واسشون یه کارت تبریک طراحی کنم.. بعد که یکم فکر کردم دیدم که یه طرح واحد واسه همشون کفایت نمیکنه چون مثلا سال نو چینی با سال نو میلادی فلسفش کاملا متفاوته و یا حتی تو خود چین آیین سال نو مسیحیان با بقیه ادیان از زمین تا آسمون فرق میکنه و قاعدتا نوع تبریکشم باید متفاوت  باشه!

 

 به همین علت هم میتونم بگم امروز همه وقتم به طراحی کارت تبریک گذشت. باید اعتراف کنم واقعا کار سختی بود. حالا از طراحی و تایپ و پرینت و مسائل فنی کار که بگذریم، لحاظ کردن فرهنگ هر کشور، انتخاب زبانی که با سطح روابط طرفین سازگار باشه وپرهیز از کلیشه نویسی و ... خودش خیلی دقت و توجه میطلبه! 

 

یکی از  نمونه کارتهایی که برای دوستای چینیم،اندی، ویلسن و هلن  طراحی کردم و برای طراحیش از یه کارت تبریک چینی و دو تا عکس دسته جمعی که توی کارخونشون انداخته بودیم و مقادیری میکس و مونتاز کمک گرفتم رو  ملاحظه بفرمایید>>> (البته يه بخشی از کارته نه همه کارت)

 

راستی داشت یادم میرفت.. کریسمس مبارک

 

  
نویسنده : بوم رنگ ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ دی ۱۳۸٤
تگ ها :