اعجاز عددی در متون ادبی

پیش از این بارها درباب عدم وجاهت کشف روابط عددی در متون ادبی با دوستان بحث و مجادله کرده ام و اینکه اساسا امروزه به یمن وجود نرم افزار هایی که متن رو از حیث تعداد و فراوانی واژگان مورد تحلیل قرار می دهند از دل ساده ترین و زمینی ترین متن ها هم می توان روابط تصادفی عددی بیشماری کشف کرد. کما اینکه در مورد شماری از شاهکار های ادبی جهان پژوهش های  بی پایه ای از این دست صورت گرفته است؛ فی المثل در باب روابط عددی موجود در «صد سال تنهایی » چندین مقاله به چاپ رسیده و برای نمونه در باب روابط عددی میان تعداد آرکادیو ها و آئوریالونهای داستان سخنها رفته است .

نوع دیگری از این تحلیلهای عددی، تفسیر اعداد به کار برده شده در یک متن -عمدتا رمان- می باشد؛ برای نمونه نقد های بسیاری در باره ی تکرار عدد 6 در «سبکی تحمل ناپذیر هستی» کوندرا به رشته ی تحریر درآمده اند. اما نمونه ی مبسوطی که اخیرا بدان برخورد کردم مربوط به رمان «محبوب» نوشته ی تونی موریسون است که عدد 124 را که توسط موریسون به عنوان شماره پلاک خانه ی شخصیت اول داستان به کار برده شده را نقد می کند. برای نمونه منتقد از جمع اعداد 1 و 2 و 4 به عدد هفت می رسد که با تعداد حروف عنوان رمان و نام یکی از شخصیتهای آن (Beloved) برابری می کند و اینکه در مذهب مسیحیت عدد هفت تداعی گر "رحمت"، "نیکو کاری" و "روح القدس" است. وی توضیح می دهد که با مرگ Beloved چگونه عناصر فوق  الذکر از زندگی خانواده رخت بر می بندد. وی همچنین اضافه می کند در سیر توالی ارقام  1 و 2 و 4 جای عدد 3 خالیست و این سمبلی برای فقدان Beloved، سومین فرزند خانواده است. منتقد حتی تفسیر روابط عددی را تا بدانجا پیش می برد که عدد 1 را نماد شخصیت اول داستان فرض می کند که بعد از ازدواج دو برابر شده و تبدیل به عدد 2 می گردد و خود عدد 2 با تولد فرزندانشان مجددا دو برابر گشته و بدین ترتیب به عدد 4 می رسیم.

حال با ذکر این موارد سوال اساسی در اینجاست که ضرورت کشف چنین روابطی که  عمدتا خودِ خالق اثر نیز از آنها بی خبر است و اساسا اکثر نویسندگان بزرگ جهان حتی رغبتی به دانستن اش نشان نمی دهند در چیست. به راستی ادبیات با چنین نقد هایی که در آن منتقد پایش را فرسنگها از ذهن پدید آورنده ی اثر، آنهم در مسیری که به ناکجا آباد منتهی است، فراتر می دهد، به کجا خواهد رفت؟ اینجاست که باید پرسید آیا  اصولا ناباوران به ادبیات با این گرایش های انحرافی بوجود آمده در نقد ادبی و چنین آمار و ارقامی به باور خواهند رسید یا چنین نقدهای صرفا دوست داران ادبیات را از موضوع اصلی دور می کند و به بیراهه می کشاند؟

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیرحسین

حالا زبان ناخوداگاه چه جوری درک می شه؟ بر مبنای نماد ها. نماد ها زبان رایج حوزه ناخوداگاهند که در رویاها و اسطوره های قابل تشخیصند. اعداد فقط یک جنبه کوچک از نماد شناسیند. به احتمال قریب به یقین هیچ خالق اثر هنری با نماد ها به صورت خوداگاه درگیر نمیشه بلکه این اتفاق در لایه ناخوداگاه میافته و نماد به صورت یک زبان مشترک درک میشه...با نماد شناسی نمیشه اثر هنری خلق کرد ولی میشه اثر هنری رو بهتر درک کرد

امیرحسین

عرفان سطوح سه گانه هوشیاری نه...دو بخش از این سه سطح کاملن ناهوشیارند...مطمئن باش استفاده عمدی از این نماد ها به شدت سطح کار رو پایین میاره مثل این افتضاحاتی که صدا و سیما به اسم سینمای معناگرا یه موقع هایی نشونمون می ده و استغفرالله...همون طور که روانشناسی کهن الگویی یکی از چند مکتب روانشناسی دنیاست قطعن وقتی این حوزه وارد نقد بشه-که من در مورد نقد هنری اصلن صاحب نظر نیستم- تطور و دگرگونی بیشتری خواهد داشت.

امیرحسین

من فقط خواستم توجهت رو به این جلب کنم که نماد شناسی در معنای عامش به درک بهتر اثر هنری کمک می کنه...من یه تفسیر نمادشناسانه از تابلوی ضامن آهوی فرشچیان چند وقت پیش انجام دادم عرفان که به نظر خودم معرکه اومد. شرط می بندم باهات اما فرشچیان هیچکدوم از این مفاهیم شاید تو ذهنش نبوده موقع نقاشی. اون احتمالن فقط با ناخوداگاهش ارتباط ارگانیک برقرار کرده و خلق به زبان مشترک بشری یعنی نماد ها اتفاق افتاده...

امیرحسین

بنا بر این نتیجه می گیریم که نقد نمادشناسانه و به طور اخص نقد عدد محور شاید برای درک جهان اثر هنری کارساز و مثمر ثمر بشند و البته بدیهیه که من فکر نمی کنم بر مبنای این نقد بشه اثر هنری خلق کرد. یعنی فکر نمی کنم مارکز تصمیم گرفته باشه تعداد آرکادیو و ائورلیانو ها رو برابر بنویسه. یا فرشچیان وقتی گرگ و آهو رو توی تابلو میذاره از اسطوره خلقت مغولی مطلع باشه...هوم؟

الهام

من فکر میکنم این بیشتر پیچیدگی فکر منتقد رو نشون میده...وگرنه هدف نقد ادبی چیز دیگه ایه.

امیرحسین

یعنی مرا بر سر شوق آوردی و خیلی تو جگری...به چشم برادری البته

محمد علی

کلا با این ل و ل تحلیلت حال میکنم اخوی.... در مورد سوالت هم کمی تفکر لازم است و بس.

آب

هرکس کار خودش انجام میده. نویسنده ، خواننده ، منتقد! اما در نقدهای انحرافی هم گاهی چیزهایی تازه ای پیدا میشه که برای معلومات عمومی خوبه[زبان]

دریا

خیلی پیچیده حرف میزنیین!هم تو هم کامنت نویسات..من از این پست هیچی نوفهمم!!

دریا

اما این من یه هنرمند تو اصفهان سراغ دارم که این تابلوی ضامن اهو رو برا جشنواره امام رضا (ع) به شکل معرق کار کرده با چوبایی به رنگای مختلف...معرکه ست این اثر به خدا..