در مذمت گوشتخواری

«کرورها هر روز بدون کمترین آزرم و پشیمانی، بیهوده قتل عام می شوند. اگر کسی به این فکر بیافتد، ریشخندش می کنند؛ ولیکن این یک جنایت پوزش ناپذیر است و به تنهایی گواهی می دهد که چرا انسان درد می کشد.» ژان کریستف- رومن رولان

 

نمی توانم بگویم حکایت دقیقا از بعد دیدن این ویدئو شروع شد چرا که جرقه های این ماجرا از چند سال پیش زده شده بود؛ آن موقع که خبر دار شدم همسایه مان کبوتر بینوای زخمی ای را که به خیال خودم از پشت بام خانه مان نجات داده و برای مداوا به دستش سپردم بودم را به سیخ کشیده و نوش جان کرده است. بعد از آن ماجرا حدود یک هفته ای نتوانستم لب به گوشت بزنم یا صحنه ی گوشت خوردن اهل خانه را تاب بیاورم. حالا دوباره از چند وقت پیش با دیدن این ویدئو که مربط به قتل عام والهای بی نوا در سواحل دانمارک (جزائر فارو) است همان احساس اشمئزاز از گوشتخواری همه ی وجودم را آکنده. امروز دیدم موقع به نیش کشیدن تکه های مرغ نهارم مدام صحنه های خون و خون ریزی و کشتار جلوی چشمم رژه می روند، چشم را که می بندم خودم را به شکل حیوانی می بینم که از دندانهایش خون می چکد و رسمن  فرو دادن لقمه ها برایم دشوار شده است. خلاصه این توهمات تا آنجا پیش رفت که مزاجم دگرگون شد و غذا را روانه ی زباله دانی کردم. حالا نشسته ام دوباره به مدد رساله ی کوتاه «فواید گیاهخواری» مرحوم هدایت این تناقض بزرگ را با خودم هلاجی می کنم. تناقضی که هدایت در بسطش چنین می نویسد: «کسانی هستند که راضی نمی شوند حیوانی را آزار برسانند ولی به طور غیر مستقیم دیگران را به این کار ظریف وادار می نمایند. هر کس گوشت می خورد باید دست بالازده و خودش حیوان را بکشد، چون که جانوران درنده معاون نمی گیرند و یا لااقل قدم رنجه نموده، یک ساعت عمر خود را به این تماشای قشنگ بگذرانند و ببینند این خوراکهای خوش مزه برای آنها چگونه آماده می شود.» هدایت در رساله اش به صورت مفصل استدلالاتی را برای اثبات طبیعت گیاهخوار انسان مطرح می کند و در مدح گیاهخواری قلم می فرساید، مطالبی که هنوز هم با گذشت سالیان سال از انتشارش عمدتا از وجاهت علمی و تاریخی برخوردارند. اما اساسا آنچه که برای من حائز اهمیت است جنبه ی اخلاقی ماجرا ست. اینکه سفره ی ام "منظره ی اسارت حیوان و سلاخ خانه ی کشتار و خون و شکنجه ی طبیعت ماتم زده را" تداعی نکند. اینکه برای جان گرفتن مجبور نباشم غیر مستقیم جان موجودی را بگیریم. به نظرم این موضوع آنقدر مهم باشد که بنشینیم و راجع به آن حرف بزنیم. اما اگر حس می کنید مایل به حرف زدن درباره اش نیستید بیایید لااقل در موردش کمی بیاندیشیم!

 

/ 28 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسیم

من با این چرخه ای که امیرحسین می گه موافقم. فقط یه چیزی انگار هی یادمون می ره عرفان جان اینکه گیاهان هم جان دارند اگه ما صدای فریادشون را نمی شنویم وقتی داریم از شاخه جداشون می کنیم یا خون ندارند که به زمین بریزه دلیل این نیست که ما می تونیم تمام احتیاجات خوراکیمون را از اونها تامین کنیم یه کوچولو بی انصافیه

شیما

این که دلیل نمیشه عرفان. حیوانات هم یه روزی میمیرن.

شیما

وحشیگری اونه که حیوانات رو بی دلیل بکشیم یا وحشتناکتر از اون زجر کش کنیم. این ژاپنی های احمق، یکی از گرونترین غذاهای دریایی شون را به طرز وحشیانه ای میپزن. یعنی وقتی زنده اس می ندازنش تو آب جوش! یا تو روغن سرخ می کنن. من اصلا درک نمی کنم چطور می تونن اون غذا رو کوفت کنن! ( بی ادبی ممنو ببخشید)

لیلی..

شرمنده عرفان جان..ترجیح میدم حمایتم رو از حیوانات جور دیگه ای اعلام کن...رژیم کلن گیاهخواری به من یکی نمیسازه!

صورتک خیالی

غذا برام هدف نیست وسیله است برای لذت بردن و شدیدا معتقدم گیاه خارها باید اعدام بشن و قبلش البته یه کارایی باشون بشه و بعد هدایت هم بالاخره یه کتاب غیر خوب داره دیگه !

پری

کامنتی که گذاشتم فقط یه نظر شخصی بود. ناراحت شدی؟[سوال] خب ببین داداشی، محدوده ای رو که خدا برای غذا خوردن ما تعیین کرده رو میشه خیلی راحت متوجه شد - من کاری به فرهنگ سایر ملل و ادیان ندارم. من دارم از فرهنگ خودمون صحبت میکنم - و روش تشخیص اون هم خیلی واضحه: خدا برای ما قانونی وضع کرده به نام قانون موجودات حلال گوشت و موجودات حرام گوشت. البته منظور من این نیست که هرچی که حلال باشه رو باید خورد. نه. من دارم میگم که اجازه خوردنش رو داریم. و این یعنی این غذا برای بدن ما لازمه. مفیده. یا دیگه حداقل مضر نیس. حالا در حد توانمون یا علائق و سلائق غذاییمون هرکدوم بعضی از این غذاهارو میخوریم و خیالمون هم راحته که اجازه خوردنش بهمون داده شده و در واقع با خوردنش مرتکب جرم و خطایی نمیشیم. حالا یکی دوست داره از اینا نخوره؟ اشکالی نداره مسلماَ. ولی در واقع یه حق طبیعی رو از خودش و بدنش دریغ کرده. (دیگه حداقل ماهی یه بار که باید گوشت بخوریم... نه؟[چشمک]) چقدر حرف زدم من. مثل این آخوندا که میرن سر منبر دیگه کسی نمیتونه بیاردشون پایین...![خجالت]

پری

از کی حرف میزنی عرفان؟ کدوم خدا منظورته؟!! خدا که قرار نیست بیاد بشینه روبروی من و تو و یکی یکی اینارو بهمون بگه. ما توی دینمون قوانینی داریم که از طرف خدا و با واسطه به ما رسیده. من از اونا صحبت کردم. همه چی همینطوریه دیگه. غیر از اینه؟ ما اگه بخوایم هیچکدوم از این قوانینو نبینیم و نشنویم چون خود خدا مستقیماَ دم گوشمون نگفته که باید به کل کافر بشیم و قید دینو بزنیم (خدای نکرده). دیگه اذیت کردیا پسر خوب. ببین...!

پری

امیدوارم حرفام مایه رنجش خاطرت نشه. اینا اعتقادات شخصی منه و من اصلاَ قصد تحمیل اونا رو به تو یا کس دیگه ای ندارم. در واقع احترام به عقاید دیگران (خوب یا بد) یکی از اصول اساسی زنگی منه و من سعی میکنم بهش پایبند باشم (مطمئناَ احترام با تایید خیلی فرق داره) ولی اینو میدونم که خدای من اونقدر بزرگ و بخشنده و مهربونه که همیشه توی تمام سردرگمیها و بن بستهای روحی و اخلاقی و عاطفی و حتی اجتماعی و ... بالاخره یه در باز پیش روم میذاره که منو به نور خودش برسونه. من همیشه اینو با تمام وجودم درک کردم. اگرم دری نبوده، مطمئناَ از تاریکی دل من ناشی شده، این من بودم که ندیدمش... امیدوارم لحنم شعارگونه نبوده باشه و اذیتت نکنه. احساس میکنم کمی با این مسائل مشکل داری. پس من دیگه حرفی نمیزنم. ولی ازت میخوام توی تنهایی خودت خوب فکر کنی و خدای خودتو پیدا کنی دوست خوب من.

پری

به خاطر پرچونگیم عذر میخوام.