مرصع‌پلوی موسیقی سنتی و زمانه‌ی فست‌فود

بالاخره یک بار باید می‌نشستم سر فرصت پایم را توی کفش موزیسین‌های وبلاگستان می‌کردم؛ حالا بهانه ‌ش شد این ورژن آقای سراح از تصنیف "پیر فرزانه"‌ که امشب به تورم خورد؛ چرائی‌اش را الساعه عرض خواهم کرد اما قبلش عجالتن می خواستم بگویم که در موسیقی آدم پیش درآمد ها نیستم، حقه ی فضا‌سازی برایم در موسیقی چندان کاری نیست؛ آدمی هستم که از بدو شروع قطعه مدام انتظار صدای خواننده را می‌کشد؛ شما فکرش را بکنید که من چند ده هزار بار موقع شنیدن تصنیف "جان عشاق" شجریان نشان‌گر موس را یواشکی به جلو پرت کرده باشم، تا برسم به شاه‌بیت غزل، به صدای استاد؛ به آنجا که می خواند "زین آتش نهفته که در سینه‌ی من است... الخ". حالا حساب استاد جداست، اما اعصاب‌نوردی می کنند آن قطعه هایی که خواننده و شنونده را سه ساعت معطل می گذارند تا برسند به اصل ماجرا... اصل ماجرا را به این حساب می گویم که اساسا موسیقی متعالی را ترکیب شعر ناب و صدای خوش و ساز کوک می دانم و نتیجتاً واضح است که آدمی نیستم که با آرشه فرساییِ صرف در پیش‌درآمد یک قطعه ارضا شوم، هر سه تا را باهم می خواهم. ترجیح می دهم دکمه ی پلی را که فشار می‌دهم مثل تصنیف "صبح" سالار عقیلی بی درنگ بشنوم "دلینگ..صبح آمده است برخیز" تا اصلا اگر نصفه‌ی شب هم باشد به افتخار آهنگساز بلندشوم بایستم که آهای آقای "متبسم" مخلصیم، خوب از اول رفتی سر اصل ماجرا. آن طرف قضیه هم هستند تصانیفی که به غایت مأیوس کننده اند از این حیث؛ از لحاظ دوز بالای ساسپنس..همان "پیر فرزانه"‌ی سراج که بهانه ی نوشتن این یادداشت شد را مثال می‌زنم. آنجا که پس از کلی مقدمه و پیش در آمد و پنجه و پنجه کشی و بالا پایین کردن پرده ها تازه گروه کری داریم که باید بیایند  "الا ای پیر فرزانه.. الا ای پیر فرزانه" را مقادیر نامتنابهی تکرار کنند، بعد لابد آقای سراج با هزار کرشمه و ناز از پشت درختی چیزی بیرون بیایند و باز همان "الا ای پیر فرزانه، مکن منعم ز پیمانه...و الخ" را تکرار کنند... القصه که خواستم خدمت آهنگسازهای مملکت عرض کنم که تصدق طبع لطیفتان، حواستان هست زمانه زمانه ی توئیت و پیام کوتاه و فیلم کوتاه و داستان کوتاه و فست فود است که؟ بیایید شما را به ارواح خاک این دو استاد تازه در گذشته ی موسیقی، قدری مقتضیات زمانه را درک کنید و دست از این اطناب و "کِشداربودگی" بازی ها بردارید. بیایید و در آهنگهاتان بروید یک راست بروید سر اصل ماجرا، شاه‌بیت غزل را هر چه زودتر به کام خواننده بریزید، به خدا ملت این دور و زمانه گرفتارند، کار و زندگی دارند، می خواهند بروند وقتشان را به  روده‌دارزی های امثال من در وبلاگستان بگذرانند! ملتفت باشید سر جدتان.

/ 7 نظر / 3 بازدید
کاوه

کلا" اعصاب نداریا ![لبخند]

نسیم

آی گفتی. کاش از این هم می گفتی که تازه وقتی شروع می کنن بعد از کلی تو بمیری و من بمیرم یه جاهایی را یه جوری می خونن که اصلا نمی فهمی چی می گن.

نسیم

بعد هم دلم خواست خودم را معرفی کنم این دیگه خندیدن داره؟

نسیم

زمانه،زمانه ی فست فود است.درست.اما خب فكر كنم دليل نمی شود بياييم سبك و سياق فيلان خواننده را بگيريم و بگوييم آهای!اگه ميشه اين قسمتای دامبول ديمبولتون رو واسه ما جوونای فست فودی و بلاگستانی و گودری و كلن عصر سرعت فكتور بگيريد بريد سر اصل مطلب.حالا من به سراج هيچ كاری ندارم چون كلن از سراج شديدن بدم مياد!اما خيلی وقتها عمده عشق و حال موسيقی سنتی همون دامبول ديمبولشه البته بدون گروه كُر كه هی بياد داد سخن بده. موسيقی سنتی عينهو دايره ست.همش ميچرخه و خيلی كم باعث فرسايش روحت ميشه.يا بايد خواننده داشته باشه كه به قول تو ثانيه هایی پس از صدای موسيقی بياد وسط،يا اصلن نبايد با صدای استادی حتی چون شجريان خرابش كرد!حد وسطی وجود نداره! . نسيم ها زيادند انگار! :دی

رضا

به اینم فکرکن که بعد از فضاسازی شنیدن شاه بیت لذت مضاعف داره ...

candle

ولی شاید بد نباشه تو این زمونه فست فودی ، گاهی اوقات به دلمون یه مجالی بدیم تا تو آرامش چنین فضاهایی ، یه کم آروم بگیره .

Gilpage

سلام یوهاهاهااااااا ای گفتی منم بارها این کارو کردم ولی در مورد ناظری نه چون اهنگهاش هم چلنجینگ هست( اگه این کلمه رو تونستی بخونی ؛)