چرا فوریه 28 روز دارد؟

.

این اشتباه رومی هاست.  تقویم امروزی ما به اشتباه مبتنی بر تقویمهای گیج کننده قدیمی میباشد. علیرغم اینکه پیشینه ی تقویم رومی  نا معلوم و گنگ است، افسانه ها چنین حکایت میکنند که" روملوس" اولین پادشاه روم باستان تقویمی قمری با 10 ماه ابداع نمود که شروع آن آغاز بهار در ماه مارچ و پایانش ماه دسامبردر نظر گرفته شده بود. اینکه آیا بین دو ماه مارچ و دسامبر ماه های رسمی دیگری نیز وجود داشته اند یا خیر در پرده ای از ابهام قرار دارد لیکن به احتمال به علت بی اهمیت بودن فصل زمستان در کشاورزی چنین تقسیم بندی ای بین ماههای مارج ودسامبر وجود نداشته است.

.

دومین پادشاه روم یعنی " نوما پامپیلوس" تصمیم گرفت  با سازگار کردن تقویم با سال قمری واقعی که تقریبا 345 روز دارد تقویم دقیقتری بوجود آورد. وی یرای محاصبه روزهای باقیمانده از سال دو ماه دیگر (ژانویه و فوریه) را بعد از دسامبرقرار داد. این دو ماه جدید هر کدام 28 روز داشتند. اما این تقسیم بندی چندان به مزاج " نوما" خوش نمی آمد. چرا که در آن زمان اعداد زوج بد شگون قلمداد میشدند. بنابر این وی با اضافه کردن یک روز با ژانویه  تعداد روزهای سال را به عدد فرد 355 رسانید. هیچکس به درستی نمی داند که چرا 28 روز ماه فوریه  دست نخورده و همچنان بد شگون باقی ماند. این قضیه ممکن است که رومی ها به آئین های مذهبی مخصوص ماه فوریه  مفتخر بودند. ( کلمه ی  februare در اصل در گویش  قبیله باستانی Sabine به معنی تطهیربوده است.)

.

باتوجه به اینکه یک تقویم 355 روزی به علت زمانی که لازم بود تا زمین حول محور خورشید بچرخد، نمیتوانست با فصلها با توازنی منطقی هماهنگ گردد بنابر این یک ماه "کبیسه"ی 27 روزه هر چند سال یکبار بعد از 23 فوریه گنجانده شد تا توازن لازم برقرار گردد. کشیشهای بزرگ که غالبا مسئول تامین و نگهداری تقویم بودند همیشه در موعد مقرر این ماه اضافه را در تقویم لحاظ نمیکردند ( برای نمونه برخی از مسئولین برای افزایش طول نصدی خود به امور از این سیستم سوء استفاده میکردند.) 

.

در حدود سال 45 قبل از میلاد "جولیوس سزار" مامور را جهت تغییر ماهیت  قمری تقویم با  ماههای خورشیدی  درست به مانند تقویم مصری ها معین نمود. "سزار" 10 روز به کل روزهای تقویم و هر چهار سال یک روز نیز به فوریه اضافه نمود ( تحویل سال در روز بیست و سوم ماه درست وقتی که در تقویم قدیم روز کبیسه اضافه میشد قرار داده شد.) حال هر سال به طور متوسط 365.25 روز داشت که این بسیار به تعداد روزهای واقعی سال یعنی 365.2425 روز نزدیک بود.

.

بسیاری بر این باورند که "سزار" پس از تغییر اساس تقویم تعداد روزهای فوریه را 28 روز در نظر گرفت. داستان از این قرار است که وقتی سنا به افتخار امپراتور "آگوستوس" ماه "Sextilis" را تغییر نام داد یک روز از ماه فوریه کاسته و بر ماه "آگوست" افزوده شد تا تعداد روزهای آن با ماه جولای برابر شود. ( این ماه به افتخار جولیوس سزار جولای خوانده میشود) . اما امروزه این تئوری مردود پنداشته میشود و بیشتر محتمل است که "جولیوس سزار" هرگز بر تعداد روزهای فوریه نیافزوده است.

.

پی نوشت: راستش این اولین بار بود که توی تقویم با همچین چیزی رو برو میشدم یعنی قبلا اصلا بهش توجه نکرده بودم که چرا فوریه همیشه ۲۸ روزه، اما از وقتی که این موضوع نظرم رو جلب کرد به صرافت افتادم بدونم علتش چیهُ برای همین اول سراغ جستجوی فارسی گوگل رفتم و وقتی حتی یک مطلب هم در این خصوص به زبان فارسی پیدا نکردم تصمیم گرفتم که خودم از یک منبع مستند و معقول در این زمینه ترجمه کنم، نتیجه این شده که ملاحظه میکنید..

 

لینک مطلب اصلی

 

 

.

/ 45 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمان آريايی

سلام..چرا عرفان آپديت نميکند؟...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

گلناز

تو به من گفتی جمعه . نگفتی ؟

امير

دست از فوريه بردار و به روز رسانی فرما

گل تن

اوهوم هفدهم مارچ ه و من هروز می گم چرا فوريه بيست و هشت روزه و عرفان جواب ميده :این اشتباه رومی هاست. تقویم امروزی ما به اشتباه مبتنی بر تقویمهای گیج کننده قدیمی ...

شبنم

سلام دوست جون !! تو هنوز تو کف فوريه هستی ؟! ول کن بابا ، بيا آپ کن خوشحال بشيم !!!!! من آپم !!

elham*

ببين نميخوای از ماهی قرمزا بنويسی؟؟؟

North Star

هی پسر فکر کنم تو اين روزها کاکتوس ها رو بردی سر خيابونووو در کنار ماهی های قرمز تنگ بلور دل مردم رو می سوزونی ! نيستی پسر ! آخری آپ ۸۵ رو بفرست رو هوا که برج ها ماهواره ای سخت در انتظارند .

کاوه

پست جديد نداری مجبورم همين جا باهات ماچ و بوسه کنم رفيق ..نوروزت شاد و لبت پر خنده .

دستت درد نکنه .. خیلی عالی بود موفق باشی