کپی پیست می کنیم

 جانش کلمه شد و کلمه را نفروخت...


می خواست بگوید عدالت چیزی است بزرگتر از این بازی که آغاز کرده اید. گفتیم حقیقت چیزی است که گفتنش را نمی توان، هم گوش ها نمی شنوند، هم دهان ها نمی گویند، هم جان ها طاقت نمی آورند.
گفت من بی گفت این حقیقت که در جان من است آرام نمی توانم گرفت. گفتیم کلام هرگز به اندازه جان بزرگ نبوده است، چرا که کلام را همیشه در جان می توان نهان کرد تا روزی دیگر که بگوئیش بر سربازاری که کلام را خریداران فراوانند.
گفت این کلام که در من است خریدار نمی جوید، کودکی است، آنرا زاده ام نه برای فروختن و اینک طاقت نهان کردنش را ندارم. گفتیم جانت را چه می کنی، اگر که کلامت، جان را فدیه کند یا آنرا گواه و شاهد خویش بخواهد؟
گفت: من بی گفت این کلام بودن را تاب نمی آورم و جز گفتن آن هر آبی در دشت جان من سراب است. گفتیمش ما چنین نمی توانیم که تو می توانی و چنین نمی پنداریم که تو در پنداری.
گفت بودن را نمی خواهم که حقیقت همان است که در من به کلمه آمده است و من کلمه را می خواهم که باشد حتی اگر بودن را تاوان گفتن بدهم. گفتیم اگر تو نباشی کلمه ای دیگر نخواهد بود و تو مرد کلماتی و مرد باید باشد تا کلام باشد.
گفت: می خواهم که کلماتم باشد و خویشتن را در کلام خویش بگذارم. خویش را بدین گونه بود که فریاد کرد در کلمه و جان را از خویش به کلمه درآورد. جانش از آن پس کوچک تر و کوچک تر و کوچک تر شد و کلماتش از آن پس بزرگ تر شدند و بزرگ تر شدند و بزرگ تر شدند.
رفت که برود، صدایی شد و کلماتی، تا صدایش و کلمه اش بماند . صدایش ماند و کلمه اش ماند . اکنون صدایی دیگر از او نمی شنوی ، بدنش به سکوت می رود و کلمه هایش پر طنین تر و پر طنین تر و پر طنین تر می شود.
در بازاری که مردمان سر به زیر انداخته اند و به سرعت از سرمای سکوت می گریزند، صدایی ناگزیرگوش و جان و قلب آدم ها را نشانه می گیرد ، هرچه صدا بلند تر می شود طپش قلبش آرام تر می شود، قلبش به سکوت می رود ، ساکت می شود. می ایستد . منحنی سبز بی رحم به خطی بدل می شود.
عابران می روند . می گذرند و گروهی می مانند.
ما بر سر بازار خویش ایستاده ایم، صدایش از انکار هر کس بزرگ تر است و هر که باشی جز احترام کاری برایش نمی توانی بکنی.
تنها می شود به چشمان مردمان خیره شد وگفت: او گفته است که قیمت جانم را مردمان خواهند گرفت . آیا مردمان قیمت جانش را خواهند گرفت؟

/ 15 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
E . . . R . . . F . . . A . . . N

وضعيت کامنتها نا اميد کننده است....

if you can find it

خودتون فکر ميکنيد علتش چيه...؟؟؟؟

salar

علتش اينه که سواد سياسی ويزيتورا پايينه و از شهامت بويی نبردند

حسن

نه سالار جان به خاطر اينه که پای همه کس تو وبلاگ باز شده.آدم رغبت نميکنه کامنت بذاره.

moshtari english 82

حسن جان اين چه حرفيه.. از شما بعيده ..خوب مگه قراره این وبلاگ در انحصار گروه خاصی باشه؟؟ خوب میتونیم به اونا به عنوان دوستای جدیدمون نگاه کنیم هرچند خودم هم اکثرشونو نمیشناسم...به هر حال از نظر من قدم هر کسی که بیاد تو این وبلاگ و آزادی و حریم سایر اعضا رو محترم بشماره به روی چشم.... راستی به قول شاعر گفتنی.. بد نگوییم به مهتاب اگر تب داریم.....

حسن

اولا که دوست من سعی کن هميشه با اسم نظر بدی(گرچه من شناختمت).ثانيا من هرگز به مهمو نای عزيزمون جسارت نمی کنم.قدمشون روی چشم ما.منظور من از همه کس بعضی از همين خودی هايی بود که به خودشون اجازه ميدن همه حرفی بزنن.ثالثا سعی کن هيچوقت به شخص خاصی توهين نکنی.دور از ادبه.

Farzaneh

زندگی = زيبايی و بدانيم که زندگی يعنی زنده بودن و زنده بودن نيز جز با چيزهای زيبا ونيکو ميسر نميشود.

Negar

Salam,in matn rajebe ki bood?khatami?ya man matlabo nagereftam?!!!chera dava shode inja?!!

Manifet

قهرمان اکبر گنجی

Ashkan

تبريک برای تنفيذ حکم رياست جمهوری احمدی نژاد!!!!! نمی دونم کسی يادش به گنجی هم هست يا نه؟ توی روزنامه ها دنبال می کنيد؟!!!!!