از افغانستان؛ با تالم

از افغانستان می نویسم. دو روی هست که اینجا هستم. دو روز هست که فلاکت می نوشم و فقر را مزمزه میکنم و شبها توی خیابان های کابل سرفه های خونیم دامان دستمالهای سفیدم را لکه دار میکند.فقر را قبلا زیر بازار قدیمی شهرمان به چشم دیده بودم اما نزیسته بودمش. نزادپرستی را قبلا در "کلبه عموتم" خوانده بودم، در"لرد جیم" حس کرده بودم، موقع خواندن "درقلب تاریکی " باور کرده بودم اما دو روزست دارم تبعیض را زندگی میکنم. خرسهای خاکستری را در باغ وحش شهر حیوانهای با مزه ای یافته بودم اما تا قبل از این با هیچکدامشان پنجه در پنجه نشده بودم. اینجا باید با خرسها جنگید. بچه که بودم من هم به رسم همسن و سالانم بادبادکی ساخته بودم و ریزتر و ریزتر شدنش در آسمان را با چشم دیده بودم . من خودم "بادبادک باز" بودم. اما چیزی از بادبادک زنی نمی دانستم و چیزی از حقه ی "برو بالا شیرجه بزن" نشنیده بودم...

دو روزیست به دعوت آقای خالد حسینی رهسپار دیار فتنه و فقر و فلاکت بوده ام اما من دیگر می خواهم برگردم. دیگر طاقتش را ندارم همه اش این سوال در ذهنم می چرخد که مگر این آسمان بالای سر ما انسانها آسمان واحدی نسیت؟ پس چرا باید یک جا آفتابی و صافه باشد  و یه جا اونقدر تاریک و بی ستاره؟

جوابش را شاید باید از همین آسمان بالای سرم  گرفت که انگار ما تحتش دارد پاره میشود از این بارش سیل آسا.. آسمانی که غرشش مرا از این سفر می رهاند و به وادی بدبختی های کوچک خودم برمیگرداند. آسمانی که انگار در گوشم نعره میزند: " دنبال چی میگردی؟ من خودم بهترین پاسخم برای پرسشت. گشتم نبود. نگرد نیست!"

                                                                              عدالت

پی نوشت: راستی آقای حسینی آن تصویری که از افغانستان بعد از حمله آمریکا تصویر کرده بودید زیادی روشن نبود؟ یک مقداری چشممان را میزد. درست مثل آن عکس دسته جمعیتان با خاندان بوش در کاخ سفید! 

                                                                                 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
*elham

نچ نچ سیاسی افغانی مینویسی عرفااااااااااان[چشمک]

*elham

اینجا داره بارون میاد[بغل]

گیل بانو

برادرم حتما خوب می دانی ما هم در جایی خیلی دور از آن جا قرار نداریم. فقط کافیست کمی سر بچرخانیم.اندکی پنهان ترست.

فرانک

ولله چی می تونم بگم؟...راستی خیلی وقته پیشم نیومدی...یه سری بزن ..بدک نیست

مریم

خالد حسینی از دردهایی مینوسد که ما کم و بیش با آن نزدیکیم و همین حس هم دردی ما را بیشتر میکند... البته خالد خوب میداند چگونه اشک یک خواننده /به خصوص از نوع غربتی/را به بهترین نحو دربیاورد و کاری کند که وقتی خواننده کتاب را می بندد قدر زندگی کنونی اش را بهتر بداند....

فریبا

دوست نداشتم این عکسو ببینم کینگ [ناراحت]

گیل بانو

امیدوارم مشکلت هر چه که هست به بهترین حالت ممکن حل شود.

آسمون

می گن عدالت هست ولی من هیچوقت نه دیدمش نه فهمیدمش!

اب

سلام .ميشه يه سفرنامه ديگه هم بنويسيد از زيبايي هاي افغانستان . پي نوشت هم سوال برانگيز بود . مخصوصا اون عكس. [لبخند]