یک خواب و یک دنیا صدا

نوروز بود، دم دمه های سال تحویل و ما عازم  روستایی ییلاقی، درختها تازه جوانه زده بودند، جوانه هایی که بیش از اینکه سبز باشند به زردی می زدند.هنوز هم شاخه ها به برف های گریزان از آفتاب بهاری پناه می دادند. نوروز بود اما هنوز سوز زمستان از هوا رخت بر نبسته بود. با لباسهای ضخیمِ گرم و شال و کلاه وارد باغی شدیم که قرار بود سال را سه نفری همانجا تحویل کنیم؛ یک سال تحویل ظاهرا مردانه! وارد باغ که شدم پیام دادی، "راه-پله های منتهی به پشت بامِ عمارت باغ، ماهی های قرمز را دریاب، نوروزت مبارک" پیامت را زود بستم، انگار حسی میگفت که باید مخفی بمانی، تو و همه ی پیامها و احساسم به تو، حتی هدیه نوروزی ام یعنی ماهی های قرمزی که در پلکان انتظارم را میکشیدند.

پدر برای گرم کردن شومینه هیزم طلب کرده  بود اما پیغام تو در صدرِ باید های آن لحظه ام بود و من باز، مانده بودم بر سر دوراهی… راه پله ها را در پیش گرفتم، خار و خاشاک بود که زیر پایم می شکست و صدایش قدمهایم را استوار تر میکرد. رسیده بودم آن بالا، بالای سر ماهی های قرمز گوشتالودی که در پاکت های پلاستیکی، آخرین جرعه های آب را از جوارِ قالبهای کوچکِ یخِ داخل کیسه ها طلب میکردند. تنها من مانده بودم و یک دنیا صدا: صدای خرد شدن برگها و خاشاکهای زیر پاهایی که پله ها را دو تا یکی پایین می جهیدند، صدای پدر که "هیزمها را طلب می کرد و سردی لحنش هوا را دو چندان سرد میکرد و صدای بی صدایی ماهی های نیمه جان که زندگیشان را از من طلب می کردند؛ شاید دقایقی بیشتر نپایید این تشویش و  تکاپوی سرد، اما یک عمر بود در زمان بی ظرفِ آن عالم.

نفهمیدم چطور گذشت و چقدر طول کشید، اما گذشت! خودم را می دیدم که نشسته ام جلوی شومینه ی در گداز، تسلیم و مقهورِ هرمِ آتشی که انگار یخهای وجودم را آب می کرد؛ آتش زبانه می کشید و هیزمها می سوختند با صدایی که درست صدای شاخه های خشک زیر پاهایم را می مانست! از ورای گرمایِ مجسمِ شعله ها نگاهم به نگاه پدر که گره می خورد انگار شرارتِ صرف بود که با متانتِ محض ترکیب میشد؛ ترکیبی گرمازا که لاجرم باید کار شعله ها را آسان میکرد در آب کردن یخِ قلبم!

 

+ خواب پر نمادی بود، ماهی قرمز، یخ، سرما در بهار، آتش و یک دنیا صدا؛ یونگین های با واسطه ی گرامی، مشتاق تعبیرات و تفسیراتتون هستم! --- به روح خود حضرت یونگ قسم حرف «کارما» رو هم نزنید که راه نداره!

/ 51 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمان آریایی

من خیلی از خوابهام تعبیر میشه..اتفاقات رو جلو جلو میبینم..تعبیر خواب زیاد بلد نیستم اما اینطور که شنیدم خواب رو قبل تعبیر کامل نباید برای کسی تعریف کرد و اگر تصمیم به گفتن داری باید فقط برای کسی بگی که به تعبیر خواب کاملا مسلطه!...به امید فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنیا

me, myself & I

خوابهای من همیشه خیلی عجیب و فضایی اند و گاهی هم س.ک.س.ی بی ناموسی! خواب شماچه فیلسوفانه بود حسودیم شد

لیلی

با اینکه اینهمه دیر رسیدم ولی چیزی از تعبیر این خواب دستگیرم نشد، نظر معبرین محترم رو میگم!! به هرحال خوابت خیلی معنی دار بود، اگه نگیم بودار! از بس تو مالزی ماهی میخوریا!!

لیلی

از شوخی گذشته، اون یخ کنار ماهیا و یخهای وجودت خیلی معنی داره ...و آتشی که توی اون سرما اینچنین تسلیمت میکنه... پ.ن. کامنتانه: تعبیر امیر رو خیلی جدی بگیر!

لعیا

باور می کنین وقتی روی آدرس وبلاگتون کلیک کردم و وارد اینجا شدم یک لحظه فکر کردم اشتباه اومدم!!!همه چیز چه عوض شده!!!حتی سبک نوشتن!واقعا راست میگن بسیار سفر باید... دلم واسه اون روزای شرکت یهو تنگ شد.یادش بخیر...خوشحالم که شاهد روزهای قشنگتون هستم خوابتون هم ایشالا خیره.اینقد مات و مبهوتم که ذهنم واسه تعبیر هنگ کرده

گلناز

بیدار نمیشی؟

رضا قاری زاده

اخوی خواب دیدی یا خواب رفتی ؟! پاشو حرص درنیار ... پاشو بیا بنویس ... دلمون یه ذره شده واست[ناراحت]

نازلی

خواب خوب و دوست دارم ولي خواب ِ بد و.....

مرضي

آخه نمي دوني كه چه حرفهاي زشتي مي زنه! هر چند وقت يكبار پيداش ميشه!

آب

من فعلا خوابم میاد خوب خوابه درک نکردم[زبان]