آینده آزمون تافل در ایران

 

Go to fullsize image

موسسه خدمات آزمونهای آموزشی (ETS) ابداع کننده آزمون زبان تافل، اعتبار آزمونهای تافل در هفت مرکز در ایران را تایید کرد.

ادوارد کلی، از مدیران بخش جهانی این موسسه این هفت مرکز را سازمان سنجش آموزش ایران، دانشگاه آزاد اسلامی ایران، و دانشگاه های شیراز، اصفهان، چابهار، ارومیه و کیش نام برد.

به گفته این مدیر ETS، این موسسه بطور مستقیم با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران تماس دارد و این رابطه از ماه مه سال ۲۰۰۴ آغاز شده است.

بنا به برآورد آقای کلی، تا کنون، بیش از چهار هزار نفر در ایران، در آزمونهای تافل تحت تایید ETS شرکت کرده اند. او همچنین عنوان کرد نظارت بر آزمونهای تافل در ابتدا از طرف خود این موسسه انجام می شد اما در حال حاضر این وظیفه به سازمان سنجش آموزش ایران محول شده. با این وجود برگه های امتحان، کماکان برای تصحیح و ارزیابی به مقر این موسسه در پرینستون آمریکا ارسال می شود.

آزمونهای جدید

موسسه ETS همچنین اعلام کرده که از این پس برای شرکت در امتحانات کامپیوتری تافل در آمریکا ثبت نام انجام نخواهد شد و آزمونها بصورت اینترنتی انجام می شود.

علاوه بر ابزار انجام آزمون، محتوای آن هم تغییر خواهد کرد؛ از جمله بخش آزمون دستور زبان بطور جداگانه وجود ندارد و درون دیگر بخشها گنجانده خواهد شد، بخش مکالمه به آزمون اضافه شده، سوالات بخش شنیداری ممکن است با لهجه استرالیایی یا انگلیسی باشد و برای پاسخ دادن به سوالات بخش نوشتاری، پاسخها باید تایپ شود.

ئیان لوکاس، مدیر دفتر اروپایی ETS در لندن، هدف از این کار را هماهنگ شدن با نیاز دانشگاه ها عنوان کرد.

آقای لوکاس گفت درپی ده سال تحقیقات مشخص شد نحوه فعلی آزمون نمی تواند توان یک دانشجو برای حضور و فعالیت در محیطی انگلیسی زبان را بخوبی نشان دهد و "مهمتر از یافتن اشتباهات دستوری در یک متن انگلیسی، این است که دانشجو بفهمد استاد از او انتظار انجام چگونه تکلیفی را دارد."

همچنین قرار است از این پس، آزمون تافل در فاصله ای یازده ساعته در سراسر جهان به اجرا درآید که به اعتقاد ئیان لوکاس، این کار در کنار دیگر تغییرات ایجاد شده، می تواند از بروز تقلب جلوگیری کند.آقای لوکاس همچنین گفت برای تصحیح آزمون مکالمه از کامپیوتر استفاده نمی شود تا لهجه های مختلف، تاثیری در نتیجه آزمون نداشته باشد.

آینده آزمونهای پیشین

تاکنون آزمونهای تافل به دو صورت کامپیوتری و کاغذی انجام شده که قرار است با به اجرا درآمدن آزمونهای کامپیوتری، دو روش پیشین کنار گذاشته شوند.این مسئله ممکن است بتواند بر آینده آزمونهای نوپای تافل در ایران تاثیر بگذارد.

گرچه موسسه خدمات آزمونهای آموزشی آمریکا تا کنون با مجوز وزارت خارجه و بازرگانی آمریکا در ایران فعالیت کرده است اما اجرای آزمونهای اینترنتی نیاز به تدابیری دارد که بعنوان انتقال فناوری شناخته می شود.

از این رو است که ادوارد کلی، از مدیران بخش جهانی ETS، گرچه امیدوار است بتواند پروانه فعالیت جدیدی از وزارت خارجه آمریکا بگیرد اما امکان مخالفت این وزارتخانه با درخواست این موسسه را، با استناد به تحریم انتقال فناوری از سوی آمریکا علیه ایران، رد نمی کند.

بر همین اساس آقای کلی عنوان کرد در چنین شرایطی ممکن است در مورد انجام آزمونهای تافل در ایران، تصمیم متفاوتی اتخاذ شود و در این کشور آزمونهای کاغذی کماکان اعتبار خود را حفظ کند.

منبع: بی بی سی

/ 15 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
erfan

کوچولو کامنت اين دفعت جبران کامنت قبليتو کرد...

Negar

entekhaab vaahed keye?

Erfan

بيست و ششم لغايت بيست و هفتم شهريورماه توسط نرم افزار گلستان.

Erfan

ناصر جان تسليت ميگم...انشاا... بقای عمر شما باشه..

Farzaneh

گذشت موسم خرخونی ای دوست.............

Ashkan

ما هم بیست و پنجم ميايم يزد. راستی تافل هم خوبه اما وقتشو بيشتر کنن...

آنتي اشكان

هه هه هه اشکان جون تو اگه مزه نريزی نميشه؟؟ ۲۵م نيومدی هم نيومدی..........

mohsen

ضمن عرض خسته نباشيد خدمت آقای موجی اميدوارم با شروع به کار دولت فخيمه کريمه محمود آقا (لعن ا...)تغیيری در اين وب لاگ داده شود. و برای رضای بندگان خدا هم که شده چون سال مهر ورزی به بندگان خدا مطلبی در خور در وب لاگ قرار دهيد البته اين کار مستلزم يک کار گروهی است که انشاءا... با تشکيل يک گروه همراه محقق خواهد شد ارادت مند هميشگی همه دوستانM.M

Ashkan

باز يک عده دانشجو نما جو وبلاگ رو خراب کردند. راستی اگر کسی ميتونه لطفا متن انگليسی اين مطلب رو برای فينکس بفرسته:Phoenix_mgz@yahoo.com

mohsen

بابا دانشجو واقعييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييی