دوست من سلام

سر کلاس Agustan Literature(توی لابراتواردانشکده هنر) نشسته بودم و غرق تماشای قطعه فیلمی از زندگی مارتین لوتر که استادمون (همان لویی معروف) برای درک بهتر مبحث enlightenment به نمایش گذاشته بود. صفحه وبلاگ هم طبق معمول جلوم باز بود تا به محض اینکه کامتی اومد عین ندید بدیدها بپرم و بخونمش؛ که کامنت این آقای محترم رسید. خلاصه از پی این کامنت به وبلاگ صاحب کامنت کشیده شدم و تا به خودم اومدم دیدم دارم جدی جدی سر کلاس وبلاگ می خونم. باورتون نمیشه چنان داشتم لذت می بردم که حاضر نبودم تحت هیچ شرایطی تا مطلب رو به آخر نرسوندم و براش کامنت ندادم رهاش کنم.

 

توصیه می کنم اول پست صورتک خیالی که اینطور هوش از سرم برده بود رو بخونید تا شعارهای تبلیغاتی مورد علاقه خودم رو بگمبراتون...

 

از اونجایی که حتم دارم خیلی ها حوصله خوندن همین صفحه تنها رو ندارند چه برسه به لینکی که دادم و اساسا ممکنه عده ای اون صفحه رو باز کنن و میون بقیه صفحات جلوشون گم بشه یا خلاصه اونجا رو باز کنند و اینجا رو ببندن و قس علی هذا عرض می کنم که برای من هم (مثل آیدین) شعارهای تبلیغاتی برندهای تجاری همیشه جذابیت خاصی داشته تا جایی بعضی ها رو از بس تکرار کردم اطرافیانم هم از حفظ شدن یعنی الان اگه حتی به مادربزرگ هشتاد ساله من هم بگی پاناسونیک فوری جواب میده " ایده هایی برای زندگی"! و اما شعارهای تبلیغاتی مورد علاقه ی من:

 

Centerino: at the heart of thematter

 

Jaguar: don’t dreamit drive it

 

HITACHI: Inspire thenext

 

BMW: The ultimate drivingmachine

 

Lipton Tea: Lipton's gets into more hot waterthan anything

 

MarlboroCigarettes: come to Marlborocountry

 

Mcdobald’s: You deserve a breaktoday

 

Britishairlines: We'll take more care ofyou

 

Mcdonald’s: Im lovinit

 

Pampers:  Give your baby something you never had as ababy. A drier bottom

 

Canon: See what we mean

 

DHL: We keep your promises

 

EncyclopediaBritanica: Dick andJaneisdead

 

Goodyear tyres: The best tyres in the world haveGoodyear written all over them

 

IBM: Computers help people helppeople

 

Intel: Intelinside

 

New York Times: All the news that's fit toprint

 

BBC: Putting NEWsfirst

 

Shell: A child is an island of curiositysurrounded by a sea of question marks. Go well- gosehll

 

The Times: When The Times speaks, the Worldlistens

 

این هم شعارهای درخواستی آیدین:

 

Winston:  tastes good like a cigarette should

 

و این یکی هم به افتخار امیر امیرانه عزیز:

 

Cisco: Empoweringthe Internet Generation

 

در میان شعارهای فارسی هم "نقش خاطره می زند- فرش ستاره کویر یزد" ، "بوتان- انتخابی مطمئن"، "صا ایران- هر روز بهتر از دیروز" ؛ "مهرام- خوشمزه و خوشنام" "سایپا- مطمئن" ، "هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم- بنیاد امور بیماری های خاص"، " به همین راحتی، به همین خوشمزگی- پودر کیک رشد" به یاد موندنی و موفق بودند به نظرم.

 

البته این شعارهای تبلیغاتی رو میشه بر اساس ماهیت کمپانی ها خیلی شسته رفته تقسیم بندی کرد که موکولش می کنیم به پستهای بعدی اگه بازی برند بازی تو وبلاگستان به راه افتاد!

 

پی نوشت: برای اون عده ای که خیال می کنن این بازی بازی پوچ و مسخره ای خواهد بود باید عرض کنم که از اونجایی که در دنیای امروز، تبلیغات یک علمه و اصول و قواعد خاص خودش رو داره و این شعارهای هم به طبع به عنوانی جزئی از تبلیغات باید دارای المان های زیبا شناختی؛ آرایه های ادبی؛ فاکتورهای روانشناختی و.. باشند به علاوه اینکه شعارها باید دارای قابلیت جاودان شدن باشند که با پیشرفت سریع تکنولوژی و گذر زمان ماهیت خودشون رو از دست ندن. مجموعه این عوامل هستند که دست در دست هم میدن و گاها این شعارها رو برای من و امثال من جذاب  دوست داشتنی می کنند.

 

پی نوشت: آهای تو که این روزها جات تو وبلاگستان به اندازه ی همه بیابانهای دنیا خالییه. پیغامت رسید. به روی چشم.زنده باد اول شخص مفرد! زنده باد - - ی - -!

 

 

 

 

/ 9 نظر / 3 بازدید
هرمز مميزي

سلام عرفان جان شعار اقتصادی بد نيست اما جای شعار سياسی را نميتواند بگيرد !

امير

جالب بود عرفان و مرسی که تبليغ درخواستی پخش کردی برام رفيق

نمی دونم

خدا رو شکر اون دو تايی که برای آيدين نوشتم تو اينجا ننوشته بودی

روزنويس

نکته ی جالب اينجا بود که ازتوی نوشته ات کاملن مشخصه که چقده ذوق زده شدی. داشتم به شعارهای تبليغاتی فکر ميکردم يدفه ياد يه تبليغ از گلرنگ افتادم. يادش به خير با همکلاسيهای دانشگاه يه سفر رفته بوديم مشهد و توی اوج اين تبليغ مايع دستشوی و سرشويی و همه چيز ميزای گلرنگ. ديگه توی هتل هر جا ميرفتيم صدای بچه ميومد که از سر صبح موقع شستن دست و حموم دائم داشتن ميخوندن مثلن سرتو با چی ميشوری با شامپو گلرنگ يا دساتو با چی ميشوری با شامپو گلرنگ بعضی وقتا هم باهم دسته جمعی شعرو کامل ميخوندن که راستش الان درست کامل يادم نيومد. بعدنم اگه يادم اومد ميام مينويسم اما اون تاکيدآخرش با اون آهنگ شادش هميشه توی ذهنمه

گلناز

باقالی پلو با محسن!!!! تو ایران بودی وقتی این تبلیغ حال بهم زن پخش میشد عرفان؟

آسمان

و از همه مهمتر شکلات مغز دار آیدین

آسمان

دیدی آیدین رو دوست ندازی.. این موقع ها مشخص می شه.. اصلا توجبه نکن که راه نداره!

آرمان آريايی

سلام..جالب بود خدايی......به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا