کپی پیست می کنیم

تاثیر 'گوگل' بر زبان انگلیسی

"گوگل"، جستجوگر اینترنتی، چنان مشهور شده که اکنون نام آن در زبان انگلیسی به صورت یک فعل درآمده و خیلی جاها در زبان عامیانه به مفهوم "جستجو کردن" به کار می رود. ولی چرا وکیلان گوگل، از این موضوع خرسند نیستند؟

در آمریکا واژه "گوگل" چنان جا افتاده که جوانان عبارت پیدا کردن دوست را به صورت "google a boyfriend or grilfiriend" بیان می کنند.

حتی در یکی از سریال های تلویزیونی پربیننده آمریکایی به نام "ایی آر" که در بریتانیا هم پخش می شود، در هفته گذشته از کلمه "google" برای پیدا کردن دوست استفاده شده بود.

  گوگل هم مثل بعضی از شرکت های بزرگ دیگر، با مشهور شدن و موفقیت خود، مشکل پیدا کرده است، به این صورت که هر چه بزرگتر می شود، نام آن بیشتر در زبان انگلیسی روزمره کاربرد عام پیدا می کند و دیگر اهمیت خود به عنوان یک نام تجاری را از دست می دهد

این در حالی است که وکیلان این موسسه تلاش می کنند با کاربرد این واژه در زبان انگلیسی مقابله کنند.

"پل مک فدریز"، که یک وب سایت واژه نگاری به نام "Word Spy" دارد، مدتی قبل پس از اضافه کردن "گوگل" به مجموعه واژه های موجود روی وب سایت خود، یک نامه شدیداللحن از مسئولان گوگل دریافت کرد که در آن نوشته شده بود یا این واژه را حذف کند یا در مقابل آن "نام تجاری موسسه گوگل" را به عنوان معنی کلمه، ثبت کند. وی راه دوم را انتخاب کرد.

گوگل هم مثل بعضی از شرکت های بزرگ دیگر، با مشهور شدن و موفقیت خود، مشکل پیدا کرده است، به این صورت که هر چه بزرگتر می شود، نام آن بیشتر در زبان انگلیسی روزمره کاربرد عام پیدا می کند و دیگر اهمیت خود به عنوان یک نام تجاری را از دست می دهد.

بعضی از شرکت ها مانند، کلینکس و زیراکس هم این مشکل را داشته اند و وکیلان آنها هر روز، نامه های خشم آلودی برای رسانه های می فرستند و از کاربرد اسم تجاری خود در معنی عام شکایت می کنند.

"الیزابت وارد"، وکیلی که در زمینه نام های تجاری فعالیت می کند، در مورد علت این عصبانیت می گوید: "باید به این موضوع از این زاویه نگاه کرد که آنها چقدر هزینه صرف آگهی دادن (برای معرفی نام تجاری خود) می کنند. اگر نام تجاری بزرگی مثل گوگل دارید باید بدانید این نام چقدر ارزش دارد."

گفته می شود که ناشران فرهنگ لغات در آمریکا از سوی وکلا تحت فشار قرار می گیرند تا بعضی از این گونه واژه ها را که در میان عامه مردم کاربرد دارد، از لغتنامه خود حذف کنند. از سوی دیگر وکلا معتقدند که هر شرکتی حق دارد تا از نام تجاری خود محافظت کند. 

/ 30 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Lovely Girl

به به .....اينجا خيلی خبره........................راستی قابل توجه کسانی که ۴شنبه در کلاس متون مطبوعاتی شرکت نکردند.هفته اينده کلاس تشکيل نميشه...

Ashkan

سلام بچه ها! يه چيزی پيش اومده: پيام آخر من رو بخونيد! اين پيام رو من ننوشتم! يک نفر ديگه از طرف من نوشته. من مطمئنم. اون تاريخی هم که نوشته شده من شيراز بودم و اصلا پای اينترنت نرفتم!

Ja

اينم يه جمله از فيلم باورنکردنی ها: ...if you dont know what happened to her,Google the poor girl and shed a tear

Ja

سلام...عرفان جان می بينم که همه مصداق خبر رو گرفتن و فرآيند زبانی رو بررسی کردند. حالا ديگه بجای واژه نامانوس کامنت بروبچ از تريدمارکEnglish82 استفاده می کنن...

چه فرقی می کنه؟

بهتره زود آپديت کنی که درصدچرت و پرت به خط قرمز رسيده...

DOOSTE OON PESARE

خیلی حال می کنم بچه های 83 کاندید انجمن علمی شدن و قراره حال شما 82 ای ها را بگیرن!!!راستی هیچی نیستین!

hasan.mokhtari

با با اگه شما با این کارا آروم میشید بسم ا..._ما و شما که نداریم.شما جای بچه های ما حساب میشین. ما دوستو ن داریم.آدم مگه با بچه دعوا میکنه.؟

dooste hamoon pesare

داداش در کل هيچی نيستيد!

/Esmail/Hasan/Ashkan/

باعرض سلام خدمت همه خصوصا ۸۳ ئی های عزيز. ما مدتهاست که رسما از کانديداتوری استعفا داده ايم. تازه خودمون هم با افراد لايق ۸۳ رای خواهيم داد. در ضمن خانم يا آقای عزيز در مورد اين مسائل لازم نيست اينگونه برخورد کنيم. هدف همه ی ماها فعاليت و ارتقای فرهنگی بچه هاست. ما خودمان کار رو از مجله و فيلم شروع کرديم و شماهم ميتوانيد يک سری فعاليتهای ديگه رو شروع کنيد. آرزوی موفقيت داريم.

yek havadar

چقدر وبلاگ دره پيت شده!!!!!!!!!!!