از رنجی که می بریم

چند روز پیش جام جم آنلاین نوشته بود: "مردم شهر بارسلونا در اعتراض به دستور شهرداری مبنی بر ممنوعیت پارک وبستن دوچرخه به وسایل سطح شهر، طرحی را به اجرا درآورده اند که بر اساسآن، همه نوع وسایل خانگی را در شهر به جای دوچرخه پارک می کنند تا نشاندهند در این شهر هر چیزی را بدون اعمال جریمه از سوی پلیس و شهرداری میتوان پارک کرد به جز دوچرخه را که یک وسیله نقلیه سالم و پاک است."

فارغ از اینکه این مورد، مصداق نافرمانی مدنی است یا هر چیز دیگری، در راستای تئوری  «از ماست که بر ماست» که جدیدا جوابگوی خیلی از پرسشهای ذهنم شده، خواه نا خواه مردمان مملکت خودم رو با جوامع مترقی دنیا مثل همین مردم ایالت کاتالان، مقایسه می کنم. جوامعی که مردمانش برای حقوق حقه خودشون می جنگند و حتی کوچکترین تبعیض و ستم رو بر نمی تابند؛ حال آنکه مردم ما در روز روشن مورد تعدی قرار میگیرند و اگر در این هنگامه ی تعدی صدایی هم به نشانه اعتراض بر می آورند، گلایه از رعایت نکردن نوبت و سرعت و کیفیت این تجاوز شنیع است.

 اینجاست که این نتیجه گیری چندان دور از ذهن به نظر نمیرسد که ما ملت مستحق این رنجی که می بریم هستیم. به نظر شما تراژیکمدی جز اعطای وام چندصد میلیون دلاری به سریلانکا در حالی که مردم در چله تابستان شاهد قطعی های  چنیدن ساعته برق هستند، مصداق بارزتری هم دارد؟

 

* بدیهی است عنوان مطلب نام یکی از آثار جلال آل احمد است.

 

/ 19 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیدو

نه عزیز من وقتی ملتی را انقدر بیچاره کنی که جز شکم و ژایین شکمشون به چیز دیگه ای حتی نتونن فکر کنند همین میشه که میبنی . برای اینکه بر ملتی سوار باشی همه چیزشون را ازشون بگیر و بگذار محتاج باشند ، محتاج همه چی . من می ترسم ، تو می ترسی ، ما می ترسیم . پس ما نیستیم ! می فهمی عرفان چی میگم ، متوجه ای من از چه دردی حرف می زنم .

سیدو

ببخش عرفان جان اگه کمی تند رفتم . در ضمن اگه اچار خواستی بگو تا بدم و اخه میبینم در حال تعمیرات هستی.

دوست جون

داری قالب عوض میکنی دوست جون؟ احساس غربت نکنم؟!

رضا قاری زاده

بر ما هر آنچه لایقمان هست می رود ... حقمونه آقا جون ... همینه که هست ... از فردا هم همین برنامه است

آسمان

این ملت هر چی سرشون بیاد حقشونه! به چی داریم می نازیم به این یه ذره نفتی که داریم که اونم... اه این بحث ها فایده نداره... دعا کن بدتر از اینی که هست نشه

نازی

فکر کنم چون نه تنها یادمون ندادن از حقمون دفاع کنیم بلکه حتی نمی دونیم حقی هم داریم ! به عبارتی < حق > عین منفی زیر رادیکال تعریف نشده است .

کتایون

نه بابا این چه حرفیه حرف دلتو گفتی. تازه من کلی به اون قصه دار شدنت خندیدم. . و تمام روز را به این فکر کردم که اگر با این کار گره ای از مشکلاتش باز شود چه خوب. . آخرش نفس عمیق...از آنها که نمی دانم آه است یا فقط یک فاصله میان کلمات...

امیر

آخ گفتی عرفان...گاز قطع میشه برق میره دو ساعت باید وایسی تو صف پمپ بنزین و....هیچکس اعتراضی نداره انگار.شدیم ملت غرغرو

عمو هومن

نفهمیدم.... البته شاید دقیق نخوندم.... نفهمیدم به هر صورت