دغدغه‌‌های زبانی من

آن‌هایی که مرا از نزدیک می‌شناسند سطح دغدغه‌ی زبانی‌ام را می‌دانند. دوستان مجازی هم البته شاهدند که چطور گاهی اوقات مته به خشخاش مباحث زبانی می‌گذارم و گهاه و ناگاه حرف زدن و شیوه‌ی نگارش و بیانشان را –دوستانه یا بی‌رحمانه– نقد می‌کنم. داشتم فکر می‌کردم در این زندگی بر من چه گذشته که زبان برایم تا این اندازه دغدغه‌انگیز شده، که شامه‌ام برای استنشاق غلط‌های گفتاری و نوشتاری تا این حد تیز شده است که یادم افتاد به بحران لهجه‌ای که تمام کودکی و نوجوانی‌ام را تحت الشعاع قرار داده بود. بحرانی که اگر چه هنوز هم با من است اما نه هرگز درباره‌اش چیزی نوشتم و نه جز چند دوست انگشت‌شمار با کسی درباره‌اش صحبت کرده‌ام.

پدرم لهجه‌ی شهر زادگاهم را دارد، مادرم اما به فارسی معیار (بخوانید تهرانی) صحبت می‌کند. فکر می‌کنم قانونی باشد که کودک تا پیش از رفتن به مهد کودک یا مدرسه، لهجه‌ی والدی را اختیار می‌کند که وقت بیشتری را با او می‌گذراند. بر طبق همین قانون، تا پیش از مدرسه تمامن به لهجه‌ی مادرم صحبت می‌کردم و این تنها لهجه‌ای بود که می‌دانستم. اما بعد که وارد مدرسه شدم خودم را به لحاظ لهجه‌ام در اقلیت یافتم. این تفاوت با لهجه‌ی اکثریت بچه‌های مدرسه آزارم می‌داد. چون نه تنها منزوی‌ام می‌کرد بلکه بعضن به خاطرش مورد تمسخر واقع می‌شدم و برچسب‌هایی می‌خوردم که فکر کردن به آن هنوز هم برایم چندشناک است. همین شد که در همان سال‌های اول مدرسه سعی کردم لهجه‌ی شایع شهرم (لهجه پدری) را بیاموزم و البته در این راه بزرگ شدن کنار پدر بزرگ و مادر بزرگ پدری‌ام کمک بزرگی بود. چنین شد که علی‌رغم اینکه اوایل برای صحبت کردن با ملغمه‌ای از دو لهجه بسیار استهزا شدم، اما لهجه‌ی غالب مردمان شهرم را تمام و کمال آموختم. به نحوی که بعدها اصطلاحات اصیلی را در محاوره به کار می‌بردم که حیرت سایرین را بر می‌انگیخت. شده بودم کاسه‌ی داغتر از آش یا به قول فرنگی‌ها کاتولیک‌تر از پاپ!

زیستن با دو لهجه اما هیچ‌گاه کار ساده‌ای نبود و نیست. این‌که مدام به اقتضای لهجه‌ی مخاطبت، تغییر لهجه دهی اگر دوگانگی شخصیتی به بار نیاورد اساسن کار آسانی نیست. مضافن بر اینکه موقعیت‌هایی پیش می‌آید که آدم‌هایی از هر دو لهجه‌ محاصره‌ات می‌کنند و تو مجبوری در کسری از ثانیه یکی از لهجه‌ها را انتخاب کنی. همه‌ای این پیچیدگی‌ها وقتی حالت تراژیک به خود می‌گیرند که بدانی مادری داری که از اینکه به لهجه‌ی مادری‌ات خیانت می‌کنی و در جمع دوستان و معلمان مدرسه و فامیل پدری لهجه‌ی مردمان شهرت را صحبت می‌کنی خرسند نیست. چنین بود که کم کم به ناچار مرزی ترسیم کردم بین آدم‌هایی با لهجه‌ی شهرم و آدمهای با لهجه‌ی مادرم و سعی کردم در مکان‌هایی حاضر نشوم که نمایندگان این دو طیف همزمان حضور دارند. یادم است برای حفظ این مرز احمقانه دوستان مدرسه‌ام را به خانه دعوت نمی‌کردم، از مراجعه‌ی پدر و مادرم به مدرسه و رویاروی‌مان با اولیای مدرسه و دوستانم تا سرحد مرگ واهمه داشتم، تلفن‌های دوستان مدرسه‌ام را در کمد لباس‌هایم جواب می‌دادم و از همه بدتر لهجه‌ای ساخته بودم بین این دو لهجه برای مواقعی که بی راه فرار در مهلکه‌ی دوگانگی لهجه گرفتار می‌شدم؛ زبانی که موقع تکلمش برای اجتناب از ریتمی که لهجه‌ی پدری‌ام را می‌ساخت، مجبور بودم خیلی از ساختارهای معمول زبانی را حذف کنم یا به طرز مسخره‌ای کوتاه و تلگرافی صحبت کنم.

دوست داشتم پاراگراف بعدی‌ام بپردازد به کارهایی که بعدها انجام دادم برای  برون رفت از بحران. اما خوب که فکر می‌کنم می‌بینم این بحران هنوز هم با من است و تنها کاری که برایش کرده‌ام این بوده که مدام در فرار باشم. فرار یعنی تا جای ممکن در دانشگاه و کوچه و بازار با همشهری‌هایم دوستی نکنم، از شهرم فراری باشم و در غربت اگر لهجه‌ی همشهریان‌م را بشنوم بی‌درنگ عرصه را ترک کنم.

نتیجه‌ی چنین زندگی زبانی پیچیده و غم‌انگیزی این بوده که گوشم برای تشخیص لهجه‌ها و زبان‌ها تیز باشد. درست به سان زن حامله‌ای که نسبت به بوها حساس می‌شود، شامه‌ام غلط‌های زبانی را زود تشخیص دهد؛ لهجه زبان دومی که آموختم برایم بیش از حد مهم باشد؛ مدام دیکشنری به دست اینتونیشن و استرس‌ها را چک کنم؛ این شده که قبل از هر کس دیگری مدام در حال ویرایش فارسی و انگلیسی حرف زدن خودم باشم و غلط‌های دیگران را گوشزد کنم یا اگر فرصتش نیست به خاطرشان رنج بکشم. این شده که حالا وقتی با «ف» در موقعیتی قرار می‌گیریم که مجبور است انگلیسی صحبت کند برای حفظ روانم مرا بیرون در نگه می‌دارد. این شده که حالا جایی ایستادم که مادرم در هفت سالگی‌ من ایستاده بود. که منِ قربانی حالا یکی پس از دیگری قربانی می‌گیرم بی آنکه هیچ ذهنیتی از فرجام این کمپلکس زبانی داشته باشم.

× 

کاش حالا که بعد از قریب به بیست سال به حرف آمده ام بیایید درباره‌اش گپ بزنیم.

/ 7 نظر / 5 بازدید
Abbas

من پدری دارم از جنوب و مادری از شمال . دو لهجه‌ای که جایی برای هم‌زیستی ندارند. عادت‌ام بی‌لهجه‌گی بود. برای راحتی. نه شیرازی و نه گیلکی. بعدتر اما احساس کردم چیزی که داشتم رو ندارم. یا چیزی که می‌شد داشته باشم. سعی کردم با لهجه‌های مختلف خو بگیرم. هر شهری که مهمان بودم همین رو می‌خواستم و نمی‌شد. برای گیلکی حتی، یک سال تمام تلاش کردم و دست آخر، فاصله‌ی زیادی بود بین چیزی که من حرف می‌زدم و گیلکی اصیل. حرف زدنم اما قابل قبول بود. چیزی که تو در هفت سالگی شروع کردی، برای من در هفده سالگی شروع شد و حالا هنوز گیج‌ام از حجم تفاوت و ظرافت زبانی اطرافم. سرمست شایدِ به‌تر از گیج.

نسیم

چه جالب عرفان. مادر بزرگ و پدر بزرگ من از هر دو طرف آذری اند. پدر و مادرم با اینکه هردو متولد تهرانند اما کاملا با آذری آشنا هستند و خود من هم. و این سوئیچ کردنهای مدام را تجربه کردیم از یک زبان به زبان دیگه که واقعا تمرکز می خواد و من با تمام تلاشی که کردم گاهی آنقدر مستاصل می شم که ترجیح می دم فارسی حرف بزنم. و حالا که این را گفتی دیدم من هم چه قدر به املا کلمات و به دستور زبان مقیدم و همش دارم خودم و دیگران را چک می کنم

رویا خ

از لهجه زبان دوم من چقدر زجر کشیده ای و به زبان نیاورده ای خدا می داند: دی

بانوکاف (لیدی کی)

پدر و مادر من هردو آذری هستن ولی چون اوایل ازدواجشون به تهران مهاجرت کردن و پدرم کارمند اداره شد من و خواهر و برادرهام عادت کردیم با پدرم فارسی حرف بزنیم و با مادرم آذری. مادرم لهچه ی مارو موقع آذری حرف زدن دوست نداشت، می گفت کلمات رو بیشتر از حد معمول کشیده تلفظ می کنید. می گفت «یاستار» حرف می زنید. من هم درست حرف زدن رو دوست دارم اما نه تا حد وسواس و غلط گیری از دیگران. نهایتش اینه که تو دلم حرص می خورم از بعضی غلط های فاحش. راستش هیچ وقت فکر نکرده بودم میتونه ریشه در دوزبانه بودن بچگیهام داشته باشه. فکر می کردم به خاطر علاقه به تاریخ و ادبیات و جامعه شناسی، دوست دارم اطرافیانم کلمات و تاریخ ها رو درست به کار ببرن. حتی نحوه ی نقل قول یا تعریف یک ماجرا که ازش خبر دارم هم خیلی برام مهمه.

روزبه

این متن برای من خیلی خیلی جالب بود. من در شرایط کمابیش مشابهی بزرگ شدم و تازه بعد از سال‌ها یادم افتاد که چه قدر این موضوع برای من دغدغه بوده و چه قدر خوب شما این دغدغه رو نشون دادین. در تمام مدت دبستان، راهنمایی و قسمتی از دبیرستان این مشکل رو داشته‌ام. در اواخر دبیرستان بود که بچه‌های کلاس بیش‌تر به این سمت رفتن که اون قدری هم لهجه‌ی من رو مسخره نمی‌دونستن و حتا خیلی‌ها تمایل داشتن با اون لهجه صحبت کنن. چیزی که برای اون‌ها کمی دیر بود. لهجه‌شون کرمانشاهی بود و براشون خلاص شدن از لهجه‌ی غلیظی مثل کرمانشاهی تقریبا غیرممکن بود. یک نکته‌ی جالب دیگه: من هم دقیقا همین خصوصیت‌ها رو با زبون انگلیسی دارم. تلفظ‌ها رو خیلی زیاد چک می‌کنم و خیلی سعی می‌کنم که انگلیسی رو بدون لهجه صحبت کنم. البته این هم تلاشه و می‌دونم که به هر حال در لایه‌های زیرین لهجه‌ی غیرانگلیسی دارم، خوب هم دارم! به هر حال دغدغه‌ام هست.

این ذکر مصائبی که کردید درست عین ماجرای من 8 ساله است در دبستان.چه پوستی که از من کنده نشد!

علیرضا پارسا

درود بر عرفان عزیز این داستان رو من زیاد دیدم بین دوستان چه اون موقع ها دوران دبستان و راهنمایی که این همشهری های عشق مسخره بازی ما توی نوعی رو مسخره می کردند و چه بعدها که خودم به نوعی درگیر همچین داستانی شدم.من یه حد ومرزی دارم برای خودم این ور دروازه قران و اون ورش.از این ور به لهجه ولایت هستم و مهم نیست با کی ام مگر استثنایی در کار باشه و از اون ور رویه بر معیاره مگر اینکه باز شرایط خاصی باشه.تا این جای داستان اما نه من و نه توی عرفان جان عزیز درگیر هیولای آدمخواری نیستیم.شاید کمی شرم حضور نداشتن و پررو تر بودن مسئله رو ساده ترش کنه ولی این بند آخرتو رو من حرفی در موردش ندارم.فقط می دونم چقدر سخته این درگیری های ذهنی .مثل قاتلی که از کشتن لذت نمی بره ولی یه قاتلی در درونش هست که مجبور به کشتنش می کنه و هربار باید بعد از کشتن بالای سر قربانی بشینه وضجه بزنه. اعترافی رو ضمیمه کنم که من هم در موقعیت هایی تلفن هایی رو سر همین داستان جواب نمی دم.حتی هنوز هم .حتی حالا که بعد از قریب بیست سال تو به حرف اومدی:d